x
N e v a

Aracımı Nasıl Şarj Ederim?

Neva Şarj

Elektrikli Araç Şarjı

Elektrikli araçların şarjı üç farklı seviyede sınıflandırılabilir. Bu seviyeler bir aracı şarj ederken kullanılan güç çıkışlarını, dolayısıyla şarj etme hızını ifade eder. Seviyelerin her birinde, düşük veya yüksek güç kullanımı ve AC veya DC şarjını yönetmek için dizayn edilmiş konnektör türleri bulunur.

Seviye 1

Seviye 1 şarj veya yaygın adıyla ev şarjı, genellikle elektrikli arabanızı şarj etmenin en basit ve uygun maliyetli yolu olarak kabul edilir. Seviye 1 şarj için sadece elektrikli araçları şarj etmekte kullanılabilen özel bir güç devresi dışında başka bir ekipman gerekmez. İster garajınızda ister evinizdeki elektrikli araba park ünitesinde, sadece kabloyu belirlenen elektrik prizine takarak şarj edebilirsiniz. Seviye 1 şarj, bir ucunda prize takılan standart üç ayaklı ev tipi fiş, diğer ucunda araç için standart J1722 konnektör bulunan Seviye 1 EVSE kablosu ile yapılabilir. 120V AC prize takıldığında şarj oranları 1,4 kW ile 3 kW arasında değişir. Batarya kapasitesine ve durumuna bağlı olarak şarj 8 saat ila 12 saat arasında sürer .

Seviye 2

Seviye 2 şarj genellikle halka açık şarj olarak adlandırılır. Evinize Seviye 2 şarj ekipmanı kurulabilir, yoksa çoğu Seviye 2 şarj cihazı yerleşim alanlarında, kamu kuruluşlarınca işletilen otoparklarda, iş yerlerinde ve özel kişilerce işletilen yerlerde bulunur. Montaj gerektiren Seviye 2 şarj cihazları, 240V AC fişi aracılığıyla şarj olanağı sunar. 7 kW ila 22 kW’lık şarj oranına sahip Tip 2 konnektör ile şarj işlemi genellikle (batarya kapasitesine bağlı olarak) 1 ila 11 saat sürer. Örneğin, 64 kW batarya ile donatılmış KIA e-Niro’nun şarj süresi, şarj istasyonuna bağlı 7,2 kW’lık Tip 2 şarj cihazı ile yaklaşık 9 saattir.

Seviye 3

Seviye 3 şarj, elektrikli araçları şarj etmenin en hızlı yoludur. Seviye 2 şarj üniteleri kadar yaygın olmamasına rağmen, Seviye 3 şarj cihazları da yoğun nüfuslu her yerde bulunabilir. Seviye 2 şarjın aksine, bazı elektrikli araçlar Seviye 3 şarja uygun olmayabilir. Montaj gerektiren Seviye 3 şarj cihazları, 480V AC veya DC fişleri aracılığıyla şarj olanağı sunar. 43 kW ila 100+kW şarj oranı ile CHAdeMO veya CCS konnektörü kullanılarak şarj süresi 20 dakika ila 1 saat arasında sürebilir. Hem Seviye 2 hem de Seviye 3 şarj cihazlarında şarj istasyonlarına bağlanmış konnektörler bulunur.

Çözüm ortaklığı ve diğer sorularınız için bize ulaşın.